Schedule | Austin PBS Kids

Friday, March 1, 2024

12:00 am

Arthur - Based on a True Story

12:30 am

Odd Squad - Negative Town; License to Science

1:00 am

Wild Kratts - Spots in the Desert

1:30 am

Wild Kratts - Masked Bandits

2:00 am

Lyla in the Loop - Every Sand-Which Way; Growing Up

2:30 am

Molly of Denali - Art From the Heart; Gold Strikeout

3:00 am

Molly of Denali - Stand Back Up; Seal Meal

3:30 am

Hero Elementary - Hero Hit Parade; Trouble at the Pet Wash

4:00 am

Cyberchase - Sensible Flats

4:30 am

Let's Go Luna! - Totally Totem; Glacier or Bust

5:00 am

Clifford the Big Red Dog - All Grown Up; Picture This

5:30 am

Dinosaur Train - Stargazing on the Night Train; Get Into Nature!

6:00 am

Pinkalicious & Peterrific - Amazing Sled Run; Frost Fairy

6:30 am

The Not-Too-Late Show With Elmo - Seth Meyers; Kelly Rowland

7:00 am

Sesame Street - Recycling Fairy to the Rescue

7:30 am

Sesame Street - Bubble Trouble

8:00 am

Work It Out Wombats! - The Sleepover; Secret Tunnels

8:30 am

Work It Out Wombats! - Crab Quakes; Hopping Helpers

9:00 am

Daniel Tiger's Neighborhood - Daniel Feels Worried About Mom; Jodi Loses Benji

9:30 am

Daniel Tiger's Neighborhood - Prince Wednesday Goes to the Potty; Daniel Goes to the Potty

10:00 am

Curious George - George in the Doghouse; Time Is Puzzling

10:30 am

Curious George - Your Churn, George; Going Nuts

11:00 am

Donkey Hodie - How Does It Feel?; Best Ball Fest

11:30 am

Donkey Hodie - Big Nest Bird Party; Pet Elephant Camp

12:00 pm

Elinor Wonders Why - Olive's Library; Nature Walk

12:30 pm

Rosie's Rules - Mom's Snowy Day; Rosie's Nature Adventure

1:00 pm

Rosie's Rules - Catch That Watermelon; Dino Cave

1:30 pm

Xavier Riddle and the Secret Museum - I Am Grandmaster Flash; I Am Mary Seacole

2:00 pm

Alma's Way - Alma Town; Alma's Big Help

2:30 pm

Alma's Way - Trick or Treatasaurus; The Haunted Hallway

3:00 pm

Lyla in the Loop - Lemonade Champs; Double Dutch Dilemma

3:30 pm

Nature Cat - Tally Ho, A Volcano!; No Rest for the Squeeky

4:00 pm

Arthur - The Last Tough Customer; Brain's Chess Mess

4:30 pm

Odd Squad - No Ifs, Ands, or Robots; Worst First Day Ever

5:00 pm

Wild Kratts - Stuck on Sharks

5:30 pm

Wild Kratts - Googly Eye: The Night Guru

6:00 pm

Lyla in the Loop - Lemonade Champs; Double Dutch Dilemma

6:30 pm

Molly of Denali - Tooth or Consequences; Qyah Spy

7:00 pm

Molly of Denali - By Sled or Snowshoe; The Shortest Birthday

7:30 pm

Hero Elementary - Where's Fur Blur?; The Blob

8:00 pm

Cyberchase - A Garden Is Born

8:30 pm

Let's Go Luna! - Old School; Yankee Doodle Andy

9:00 pm

Rosie's Rules - Catch That Watermelon; Dino Cave

9:30 pm

Xavier Riddle and the Secret Museum - I Am Grandmaster Flash; I Am Mary Seacole

10:00 pm

Alma's Way - Alma Town; Alma's Big Help

10:30 pm

Alma's Way - Trick or Treatasaurus; The Haunted Hallway

11:00 pm

Lyla in the Loop - Lemonade Champs; Double Dutch Dilemma

11:30 pm

Nature Cat - Tally Ho, A Volcano!; No Rest for the Squeeky